Image by Myriam Jessier

Google SEO - SEM & SMO

İnternet, pazarlama, internet üzerinden pazarlama ya da internetten para kazanma konularını SEO ve SEM başlıkları altında toplayabiliriz. Kısaltılmış her iki kelime de İngilizce kökenlidir. SEO(Search Engine Optimization), arama motoru optimizasyonu SEM, (Search Engine Marketing) arama motoru pazarlamacılığıdır.

SEO ve SEM arasındaki farklara geçmeden önce ikisinin de temel bir tanımını yapalım isterseniz. SEO’nun açılımı Search Engine Optimization’dır, Türkçe’de Arama Motoru Optimizasyonu olarak isimlendirilmiştir. SEO kısaca, Google gibi arama motorlarında sitelerin veya sayfaların üst sıralara çıkması için yapılan çalışmaların tümüdür.

SEM (Search Engine Marketing) ise Arama Motoru Pazarlamasıdır. En popüler SEM aracı ise Google’ın Ads’dür. SEM kısaca, arama motorları üzerinden ücretli reklam çıkılması işlemidir.

Peki ya bizler neler sağlıyoruz;

  • SEO&SEM; Google ADS ve Analytics Reklam Bütçelerinin belirlenmesi, yönetimi ve raporlanması,

 

  • SMO; Facebook, İnstagram, Linkedin, Twitter v.b Sosyal Medyalarının Reklam Bütçelerinin belirlenmesi, yönetimi ve raporlanması

 

  • Firmanın Web Sitesinin düzenli olarak SEO optimizasyonunun sağlanması ve Google arama motorlarında kalıcı bir şekilde yer almasının sağlanması

 

  • * Reklam Bütçesi Müşteriye ait olup, Reklam bütçesi rakip firmalar üzerinden yapılan analizler sonucunda belirlenecektir.